Hetven éve kezdődtek Pöttyös Panni kalandjai. Az évforduló alkalmából a Móra Könyvkiadó által szervezett, óvodásoknak és kisiskolásoknak kiírt alkotói pályázatra közel 800 pályamunka érkezett határon innen és túlról, egyéni és csoportos pályázóktól egyaránt. A kiválasztott alkotásokból összeállított kiállítás megnyitóját 2024. február 3-án, szombaton 11 órakor tartjuk a Deák17 Galériában (1052 Budapest, Deák Ferenc u. 17.). A kiállítás 2024. február 5–24. között lesz megtekinthető. Február 17-én, szombaton délelőtt egy családi napot is tervezünk mesével és kézműves foglalkozással.
Emlékszel még Panni és Tamara rajzos leveleire? A zsiráfra, amelyet nem lehet becsomagolni? A barackra, amely magától ugrott Panni szájába? A csap alatt megmosott kiflire, Kockás Petire és Panni naplójára? Mindenkinek van kedvenc Pöttyös Panni-meséje. Az első kötet 70 éve, 1953-ban került a könyvesboltok polcaira, és egy igaz történetből indult. „A fodrásznál volt egy találkozásom egy orosz kislánnyal, a kis Tamarával. Oda is tollal, füzettel jártam, és ő egyszer csak felült a térdemre, hogy rajzoljak neki” – mesélte Szepes Mária.
A szerző művészcsaládba született, 2023. december 14-én ünnepeltük születése 115. évfordulóját. Kisgyerekkorától folyamatosan alkotott. Szülei nyomában járva szerepelt gyerekszínészként, később balettozott, de már kisiskoláskora óta írónak készült. Kilenc-tizenegy évesen írta első verseit és novelláit. Érettségi után művészettörténetet, irodalmat és pszichológiát hallgatott. Az anyaság csak rövid időre adatott meg neki, ám egész életében nyitott volt a gyermekek és a gyermeki gondolkodás iránt.
Szepes Mária felismerte, hogy a mese különleges műfaj: eredete a mítoszokon, mondákon, legendákon és eposzokon keresztül az írásbeliség előtti időkre nyúlik vissza. Talán ezért is szentelt komolyabb figyelmet ennek az irodalomban gyakran alábecsült ágnak. A Pöttyös Panni sorozaton kívül számos gyerek- és ifjúsági kötete jelent meg. A szép- és spirituális irodalom terén is jelentőset alkotott. Felnőtteknek írt legismertebb regényét, A Vörös Oroszlánt a történelem viharában betiltották, és csak nagy nehézségek árán sikerült megmenteni. Ezt követően már külföldön is népszerű lett.