A Móra Könyvkiadó Lélekdoki c. könyvsorozatából két könyv, amely szülők, pedagógusok, gyerekekkel foglalkozó szakemberek számára egyaránt ajánlott. Mindkettő a kiközösítés és a kortárs bántalmazás jelenségére próbál válaszokat adni a gyerekek nyelvén. A problémakör sok gyermeket érint minden korosztályban, és magas a látencia – nem mindenki tud vagy mer arról beszélni, még otthon sem, hogy gyerekközösség tagjaként milyen nyomasztó élményekben van része. Árulkodó jelek persze mindig vannak – a kulcs a figyelem.
A köteteket Pacskovszky Zsolt és Rigler Ilona szerzőtársak jegyzik. A 9-11 éves gyerekeknek szóló pszichológiai könyvsorozat kötetei egy-egy lelki problémát járnak körül. A könyvek két részből állnak: egy történetből és a hozzá tartozó „segítő” feladatokból, melyek összeállítását a Heim Pál Gyerekkórház Mentálhigiéniai Központjának munkatársai ötleteikkel, tanácsaikkal segítették.
A Lélekdoki sorozatban megjelent két további kötet: Hogyan élheted túl a szüleid válását? Hogyan élheted túl, ha nincs internet? Utóbbinak a címe mosolyt csalhat az arcunkra, de sok szülő a megmondhatója, hogy a kütyük, illetve az interneten elérhető tartalmak meglehetősen korai életkorban (szinte) függőséget váltanak ki a gyerekekből. Nehezen tudnak meglenni nélkülük akár csak egy napig is… idejük, figyelmük az online tartalmakra koncentrálódik. Online térben is megélhetik társaik által a kiközösítés, bántás, bántalmazás kínzó élményét zárt Viber vagy Messenger csoportokban…
Részletek a kötetből
Részletek a kötetből
Mindkét kötet önvizsgálatra késztet. Érdemes végiggondolni, mi magunk – immár felnőttként, szülőként vagy akár gyermekekkel foglalkozó szakemberekként – miként viselkedünk embertársainkkal? Milyen mintát adunk a gyerekeknek?
forrás: eletszepitok.hu / Mesterházy Mónika /
Így megy ez nálunk. Fura, de ha nincs köztünk kapufa, vagy nem nézhetünk valakit levegőnek, akkor mindenki tiszta nyomott lesz az osztályban. Valahogy nem találjuk a helyünket - meséli Patrik, akinek osztálytársai megdöbbentő játékot eszelnek ki arra, hogy egymást megleckéztessék.
Tilinger128, Dormin007 és a túlélő mód
Nimród nem szeret az iskolaudvaron játszani az osztálytársaival. Órán megkukul, ha felszólítják, és félelmében néha még mindig a pad alá bújik, mint elsőben. Andris épp az ellentéte: örök izgő-mozgó, hangoskodó gyerek, aki folyton szerepelni akar. Nem szívelik egymást, és mindketten nehezen találják helyüket az iskolában. De mi történik, ha a két gyerek lovagként találkozik a vulkánsárkány várának közelében, a kedvenc számítógépes játékukban? És mit szól ehhez az osztály?