2022.06.07-én délelőtt a sajtó képviselői, illetve a kiállítást szervezők néhány vendége – köztük a Czene család tagjai, a művész fia, Czene Gábor festőművész, felesége, Márta és a művész unokája, Czene Márta festőművész, Pataki Ági sztármodell, filmproducer és Háfra Mari, a festő egyik kedvelt modellje, korábbi manöken láthatta először a Janikovszky János műgyűjtő kezdeményezésére megrendezett kiállítást: A valóság szerelmese – Czene Béla festészete címmel.
Az egyedi látványelemekkel, kordokumentumokkal gazdagított kiállításon teremről teremre haladva fedezhetjük fel nemcsak a különleges tehetségű és látásmódú művész alkotói világát, de a 60-as, 70-es és 80-as évek hangulatát és az olasz életérzést is.
A kiállítás központi termében tekinthették meg a látogatók azt a nagy méretű festményt, melyet a Czene család évtizedekig elveszettnek hitt, s melyre a kiállítás megnyitója előtt néhány héttel bukkant rá az elkötelezett gyűjtő: Janikovszky János.
A Móra Kiadó által szervezett sajtóbemutatón Janikovszky Jánossal, a kiadó vezetőjével, műgyűjtővel, Kieselbach Tamással, a Kieselbach Galéria tulajdonos-vezetőjével és Molnos Péterrel, a kiállítás kurátorával beszélgetett Juhász Anna irodalmár a Czene Béla festészetét bemutató, a kiállítással azonos című művészeti albumról.
A Fákó Árpád által tervezett, Molnos Péter művészettörténész által írt, négyféle védőborítóval megjelent kötet 464 oldalon, több száz festmény reprodukciójával, tudományos igénnyel, de a nagyközönség által is fogyasztható nyelvezettel mutatja be Czene Béla életművét.
A 17 órakor kezdődő kiállításmegnyitón a résztvevők számos kulisszatitkot tudhattak meg a kiállítás összeállításáról és arról a különleges pillanatról, amikor Janikovszky János és Molnos Péter a Czene család padlásán rábukkant Czene Béla legkiemelkedőbb munkáira, köztük számos nem ismert vagy elveszettnek hitt műre.
fotók: Sárközy Marianna
A kiállítás kurátora: Molnos Péter
A látványt tervezték: Molnos Péter, Fákó Árpád, ifj. Straub Dezső, Zalavári Tibor, Duba Gábor