Nincs engedélyezve a javascript.
Mi a szülői élmény, és miért van rá jó hatással a szociális kompetencia fejlesztése?

Mi a szülői élmény, és miért van rá jó hatással a szociális kompetencia fejlesztése?

szeptember 25.

Szloboda-Kovács Emese gyógypedagógus

A Hogyan legyél hang-Erős a harmadik fejlesztő kötetem; beszippantott a társas képeskönyvek világa. Manapság különösen fontos feladatnak tartom a szülői énhatékonyság érzésének növelését, a szülő-gyermek kapcsolat minőségének, és kettejük mentális jóllétének javítását. Az idén megjelent, hangerő-szabályozásról szóló kiadvány kiemelt helyet foglal el a szívemben. Ha megkérdezik azonban, hogy miről szól, válaszomat gyakran beszédes szemforgatás fogadja. „Szomorú, hogy ezeket a dolgokat tanítani kell”, vélekednek fejcsóválva egyesek; „régen ezeket minden gyermek tudta, nem kellett tanítani”, mondják lesújtva mások. Én egyáltalán nem így gondolkodom erről, és azt is elmondom, miért. 

2-1.jpg

 

 

 

A társas szabályokat a kicsik gyermekkori kapcsolataikon keresztül, leginkább családjuk tagjainak közvetítésével sajátítják el. Mintát követnek, hibáznak, újra próbálkoznak. A szerencsésebbek a felmerülő társas helyzeteket értelmezik is szüleikkel. A hosszadalmas, folyamatos finomítást igénylő tanulás eredményeként szépen lassan fejlődik a kicsi szociális kompetenciája. A hibázások és kiigazítások alkalmával a szülő és a gyermek természetes érzelmei a szomorúság és a csalódottság, a frusztráció és a bűntudat, az ingerültség és a düh. Ezek következményeként mind a csemete, mind a szülő kompetenciaérzése időről időre sérül. Feszült pillanatokat, kapcsolatuk diszharmóniáját élhetik meg. Ezekben az időszakokban megkérdőjelezhetjük, mennyire vagyunk sikeresek szülői szerepünkben; és annak az érzésnek, amit „szülői élménynek” nevezek, akár mélypontjára is kerülhetünk.

3.jpg

 

 

A szülői élmény amellett, hogy befolyásolja általános közérzetünket és belső harmóniánkat, életünk minden más területét átitatja, és visszahat a kicsinyünkkel való kapcsolatunkra is. A minél kiegyensúlyozottabb hétköznapok miatt is fontos tehát csemeténk társas készségeinek tudatos fejlesztése. Tudomásul kell vennünk azonban, hogy ha csupán a spontán felmerülő élethelyzetekre hagyatkozunk, akkor hosszabb idő lesz kicsinyünk viselkedési repertoárját teljesen felépíteni. Munkafüzetemmel a csemete szociális kompetenciájának fejlesztése során meghitt, mély beszélgetéseket is csempészhetünk a rohanó hétköznapokba, amelyekkel kapcsolatunkat tovább erősíthetjük.  

Mindezek fényében tehát inkább úgy gondolkodnék: mennyire jó, hogy végre taníthatjuk ezt! Milyen szuper, hogy szerethető karakterek és megkapó grafika segítségével, az állatok és színek ismerős világa által tesszük könnyen értelmezhetővé a társas viselkedés íratlan szabályait!

Ha tetszett ez az írás, illetve szeretne értesülni kiadványaimról, cikkeimről, szeretettel várom a Kovácsemesekönyvek Facebook-oldalon!

Hogyan legyél hang-erős

Hogyan legyél hang-erős

Szloboda-Kovács Emese
Móra Könyvkiadó, 2024.06.26.
Mi a megfelelő hangerő a játszótéren? És a boltban, orvosi rendelőben? Az erre vonatkozó társas szabályok megtanulása kellemetlen és hosszadalmas folyamat lehet a kicsiknek és szüleiknek egyaránt. Mi lenne, ha csitítgatás és rászólás helyett egyértelmű, szórakoztató, képes szabályrendszert adhatnánk a gyermekek kezébe?
Hogyan legyél nyitott és kitartó

Hogyan legyél nyitott és kitartó

Szloboda-Kovács Emese
Móra Könyvkiadó, 2023.04.19.
„Miért nem vagy egy kicsit kitartóbb?!” Vajon melyik szülő száját nem hagyta még el ez a mondat… A kérdés az, hogy mit érünk el valaminek a számonkérésével, amiről gyermekünk azt sem tudja, hogyan kezdjen hozzá.
Hogyan győzd le a haragod

Hogyan győzd le a haragod

Szloboda-Kovács Emese
Móra Könyvkiadó, 2021.07.28.
Negatív érzelmeink módosításának, árnyalásának képessége, a velük való megküzdés egész életünkben egy kritikus készség. Ennek a fontos kompetenciának a korai kibontakoztatásához ad könnyen követhető stratégiát és szemléletes eszközöket a kiadvány.