Albert Uderzo lakásán a rajzoló és író barátja történelmi fontosságú ötletbörzét tart.
- Vegyük végig a francia történelmet meghatározó időszakokat – javasolja René.
- Hát ott van az őskor – veti fel Albert.
- Nem, olyan már volt – vágja rá a barátja.
- És Gallia, meg a gallok?
René lecsapott az ötletre, és pillanatok alatt összeállt az egész. „Két óra alatt eldöntöttük” – emlékszik vissza az író. A két alkotó akkor még nem sejtette, hogy ekkor alapozták meg a legelső Asterix-kötetet – az Asterix, a gallt – amely bevezette a köztudatban a világ leghíresebb képregényét.
Asterix karaktere egy augusztusi délutánon született meg, alkotói szerint „15 perc alatt”.
Az első Asterix történet a Pilote magazinban jelent meg folytatásokban 1959. október 29-től 1961-ig, amikor kiadták az első albumot Asterix, a gall címmel.
Ezután nagyjából évente jelentek meg új epizódok egyre növekvő sikerrel.
Az első albumból 6000, a másodikból 20.000, a harmadikból 40.000, a negyedikből 150.000, az ötödikből 300.000, a kilencedikből már 1,2 millió példány kelt el.
Márffy Bence, magyar-történelem szakos tanár, youtuber a Fabulous Industries csatornán igen sok érdekességről rántja le a leplet videójában.
Az Editions Dargaud kiadja az első, Asterix, a gall című kötetet. Megszületett Asterix legendája, tele poénokkal, bunyókkal és anakronizmusokkal!
Julius Caesar i. e. 50-ben meghódította Galliát, kivéve egy Bretagne-i falut, melynek lakói a Panoramix druida által készített, egy kis időre emberfeletti erőt adó varázsital segítségével tudnak ellenállni a hódítóknak.
A falut négy légiós helyőrség veszi körül. A francia változat szerint: Aqvarium, Babaorum, Bacterium és Petibonum. A tapasztalt legionáriusok azonban sosem támadják meg a gall falut, mert ismerik a gallok erejét. Az újoncok többnyire megpróbálják Róma törvényeit érvényesíteni, de csalódniuk kell.
A gallok a történetben olyanok, mint a franciák: bátrak, szeretik a szabadságot, néha meggondolatlanok és veszekedősek, de nagyon szeretik a barátaikat; ami csak él és mozog, azt a mai szem és fül számára nem túl illedelmesen megeszik.
Az első Asterix animációs filmet Franciaországban 1967. december 20-án, Magyarországon 1987. március 26-án mutatták be a mozikban.
Magyarul először Újvidéken (Novi Sad), Jugoszláviában a Forum Könyvkiadó gondozásában jelent meg a sorozat első darabja, amit 1988-ig további 24 füzet követett felváltva a Lucky Luke (akkor Talpraesett Tom, később Villám Vili) képregényekkel. Az Újvidéken kiadott részek fordítójaként Kopeczky Lászlót dicsérhetjük.
A magyarországi megjelenésre több, mint tíz évet kellett várni, míg 1979 októberében feltűnt Asterix az IPM Alfa folyóiratban, ahol havi folytatásokban összesen 15 Asterix történetet közöltek az újság 1990-es megszűnéséig. Az Alfában megjelent epizódok magyarítása Timár György költő érdeme.
A rendszerváltás után az Egmont kiadó is belevágott az Asterix képregények kiadásába, de félbehagyta a sorozatot, akárcsak a Forum, illetve az Alfa. A köteteken több fordító is közreműködött: Bíró János, Gellért Péter és Timár György. Érdekesség, hogy sem az újvidéki, sem az Alfában megjelent, sem az Egmont által először kiadott történetek sorrendje nem követte az eredeti francia kiadásokét.
René Goscinny 1977-ben bekövetkezett tragikus halála után Albert Uderzo megjelentette A megosztott falut, az első olyan Asterix-epizódot, amelyet egyedül készített.
Az első videojáték Asterix szereplésével az Atari 2600-ra készült.
Bemutatják az első élőszereplős filmet az Asterix és Obelix-et (eredeti cím: Astérix et Obélix contre César) címszerepben Christian Clavier (Asterix) és Gérard Depardieu (Obelix).
A film René Goscinny és Albert Uderzo képregénye alapján készült, a forgatókönyvet Gérard Lauzier írta, a filmet Claude Zidi rendezte.
Franciaországban 1999. február 3-án, Magyarországon 1999. december 23-án mutatták be a mozikban.
Október 24-én megjelent az Asterix és a piktek. Ezt az első történetet, amely a sorozat megalkotói nélkül készült, Didier Conrad rajzolta és Jean-Yves Ferri írta.
Asterix a Móra családtagja lesz Gondozásunkban 8 év alatt megjelent az összes klasszikus képregény (1-34 rész) és több rész az új alkotóktól is.
Asterixet és Obelixet a legendás fordító, Bayer Antal szólaltatta meg magyarul.
Megérkezett az új mozifilm - Asterix és Obelix: A középső birodalom
Szeretett gall hőseink minden második epizódban elhagyják a kis armoricai falut, és egyre egzotikusabb helyeket keresnek fel: az Asterix és a piktekben Skóciát, az Itáliai futamban Olaszországot, de jártak már Spanyolországban, Svájcban és Belgiumban is. Sőt, más kontinensekre is eljutottak, A nagy átkelésben felfedezték Észak-Amerikát, az Asterix és Kleopátra Egyiptomban, az Asterix és a varázsszőnyeg Indiában játszódik.
Az Asterix, a gall 1959-es megjelenése óta 380 millió kötetet adtak el kalandjaiból: ha ezeket egymás mellé helyeznénk, kétszer is körbevonnánk velük a Földet!
A már 111 nyelven és dialektusban létező Asterix ma a legtöbb fordítással rendelkező képregény. Néhány epizód még breton, korzikai és baszk nyelven is megjelent.
Íme egy autentikus csoportkép az Asterix karakterekről a teljesség igénye nélkül.
Asterixék kutyája saját képregénysorozatot kapott.
René Goscinny és Albert Uderzo az Asterix képregénysorozat alkotópárosának álma volt még az 1970-es években, hogy Ideafix - Asterixék kutyája - saját képregény- és TV-sorozatot kapjon. Egy néhány perces epizódot el is készített a Studios Idéfix. A két alkotó álma mára megvalósult, és Albert Uderzónak alkalma volt követni az eseményeket az új univerzum alapjaitól az első képkockák elkészüléséig.
A HÁTTÉRTÖRTÉNET:
Az időszámításunk előtti 52. évben járunk. Egész Lutetiát elfoglalták a rómaiak… Az egészet? Nem! Egy csapat rebellis kisállat Ideafix vezetésével még mindig ellenáll a megszállóknak, és megnehezíti a város latinizálására törekvő Labienus tábornok és kutyafalkája életét…
Két évvel azelőtt, hogy találkozott Asterixszel és Obelixszel egy lutetiai hentesbolt előtt az Asterix galliai körutazása című epizódban, Ideafix a város utcáin élt, felfedezte a Karmoly palota katakombáit és a Nagy Galambdúc tornyot.
A gall hősök fiatalabb és idősebb rajongói örömmel tapasztalhatják, hogy az új képregény tartalmazza mindazokat a humoros és kalandos elemeket, amelyek sikerre vitték a zseniális René Goscinny és Albert Uderzo által 1959-ben megalkotott Asterix-képregényeket.
Ideafix és barátai kalandjai tévé-sorozatként is láthatóak Idefix és a féktelen falka címmel a magyar M2-.es csatornán.
Ha szeretnél elsők között értesülni a friss megjelenésekről, akciókról, eseményekről, különleges Asterixes ajándékokért játszani iratkozz fel hírlevelünkre, kövess minket Facebookon, Instagramon és Tiktokon, iratkozz fel Youtube csatornánkra!