KEDVES KICSIK ÉS NAGYOK!
Izgalmas utazásra hívlak benneteket. Látogassatok el a mesékkel és velem az északi sarkkörre, Szibériába és Távol-Keletre a csukcsok, dolgánok, eszkimók, evenkik, hantik, jakutok, lappok, manysik, nganaszanok, nyenyecek, nyivhik, szölkupok, udegejek és tofalárok földjére.
Öltsük magunkra a negyvenfokos hidegben is meleget adó, titokzatos mintákkal díszített, belül bőrös, kívül szőrös bundánkat, húzzuk fel a lágyékig érő szőrmecsizmánkat, üljünk fel a rénszarvasok vagy kutyák húzta szánra, gyönyörködjünk együtt a hófödte tajgában és tundrában, ismerkedjünk meg az ott élő nomád vadászok, halászok, rénpásztorok, valamint a környezetükben élő állatok, továbbá az őket bántó vagy oltalmazó istenségek, szellemek valódi és mesebeli életével.
Közös kalandozásaink során találkozhatunk a nagy utazásra vállalkozó kisegérrel, az édesanyjukat sirató koncérhalakkal, az ostoba öregasszonyt és a gazdag réntenyésztő lányát megleckéztető fehér lúddal; az óriások eszén túljáró Nyírkéreg Orral, az Agyagszörny elől menekülőket megmentő Aranyszarvú Szarvasborjúval; az emberevő óriás fejét levágó Ittje vitézzel; az éhes verebet kisemmiző egérrel. Megtudhatjuk, hogyan fejtette meg a parasztember lánya az ifjú cár megfejthetetlennek tűnő kérdéseit; hogyan szerezte meg a sámántudományt egy barna medve föld alatti üregében a kis Pari; hogyan szerette Gyökérlegény az édesanyját; miért nem repülhetett el a süketfajd a vadhattyúkkal délre. Elmehetünk lánykérőbe a Nap lányához a nganaszan vadásszal és a hozzá csatlakozó Mindentlátó- Mindenthallóval, Villámgyorssal, Vasgyúróval, Vízhörpölővel, Pontosnyilúval és Hószóróval. Megemelhetjük kalapunkat a kútból csillagokat merő legkisebb fiú és az elrabolt dalocskát visszaszerző hósármány papa előtt. Tanácsot kérhetünk a pisztrángfejedelemtől; okulhatunk a medve és az ürge "lakáscsere-kísérleté"-ből, megbotránkozhatunk az óriáslány kegyetlenkedésén, drukkolhatunk az erdei szellemek elől menekülő Kengerszeljának. Szemtanúi lehetünk annak, hogy keresett és talált menyasszonyt Djabdjának, a siklófiúnak Kanda Mafa; hogyan veszejtette össze Kompolen, a Mocsári Szellem a vadászt és a medvét; hogyan szerezte vissza Urguncse az elrabolt feleségét; hogyan tartott ki Urgun a szerelme mellett; hogyan menekült meg Tatyja a tüzet okádó Mocsári Szellemtől. Kideríthetjük, hogy ki is valójában a Szarvas-csuka; hogyan jutott el Ulugen a Virágok völgyébe, és hogyan nyerték vissza neki köszönhetően látásukat mindazok, akiket virágokká varázsolt a boszorkány; hogyan került az égbe a fej nélküli, de jóságos óriás; hogyan ölte meg Rettenthetetlen Tatyja egy csukaállkapoccsal Kompolent; hogyan szerezték vissza édesanyjukat a szófogadatlan gyermekek Purgától; hogyan került az emberhez a farkasok elől menekülő szarvas; milyen tilalmak vonatkoznak a hanti nőkre; hogyan ejtette ki csőréből a békát a varjú; végül hogyan emelkedett az égbe hattyúként a két szerelmes fiatal: Csink és Csá.
Ha akartok, leszállhattok a rénszarvasok húzta képzeletbeli szánról, belebújhattok a medve, a farkas, a hermelin, a burunduk, az óriás, a vadász, a halász, egyszóval bárki bőrébe, aki felbukkant ebben a mesekönyvben. Nemcsak meseszereplőként tehetitek magatokat próbára, de meseolvasóként és mesemondóként is: másoknak is felolvashatjátok vagy elmondhatjátok ezeket a kincseket. Ne lepődjetek meg, ha olvasás közben számotokra idegen hangzású, ismeretlen jelentésű, vagy általatok ritkán, esetleg sohasem használt szavakkal, kifejezésekkel találkoztok. Ezeket csillaggal jelöltük meg. Jelentésüket megnézhetitek hátul, a Szómagyarázóban.
Ha az északi népekről is szeretnétek valamit megtudni, használhatjátok a Népismertetőt.
A régi öregek mondása szerint: mindennek, ami az embert körülveszi, lelke van: a víznek, az erdőnek, a földnek, az égnek, és az ember úgy is viszonyul hozzájuk, mint eleven lényekhez. A mese is él, repül, akár a madár. Most hozzátok szálltak ezek a mesék. Engedjétek, segítsétek őket továbbrepülni!
dr. Nagy Katalin